Kalkbrott & pad thai när barnen väljer själva

När man är på norra Gotland så finns det så många badmöjligheter: klippor, sand- eller stenstrand, träsk (som är gotländska för sjö), östkust eller västkust och sedan så finns det en mängd olika vattenfyllda kalkbrott. Och just kalkbrott var högst på listan för barnen denna, återigen, soliga dag. Och så lämpligt att de fick välja bad för kvällen skulle bli en ”barnens middag” igen. Barnens dag alltså.

När jag träffade min karl för 26 år sedan och följde med honom till hans pappas hus första gången här på Gotland så var det ingen som riktigt visste, eller spred ordet om, kalkbrotten. Det var en lokal hemlighet och nu mer är det allt annat än det. Parkeringar och skyltar till dessa härliga sötvattensdopp är snarare standard.

Det är som sagt sötvatten men på intet sätt som en pool för här är det kontakt med närliggande träsk (sjö) så barnen som snorklade såg massa abborrar, två stora gäddor och flera andra sorter. Bra att veta när man stoppar ner tårna 😂

Avsvalkade och nöjda. Vände mot butiken för att köpa sånt som kanske inte finns i skafferiet till vardags. För barnen hade bestämt att de skulle laga pad thai. Vad hände med grilla korv…

Varje dag har handdukar och badkläder fått hängas upp. Jag tror inte jag har badat så här mycket på en Sverigesemster någonsin. Så underbart!

Vi satte igång kidsen med maten och lät oss njuta av sommarvärmen på verandan.

Jag blev så sugen på min chipsfavorit så den fick främsta platsen på snacksbrickan.

Barnarbete av bästa slag 😂

Och jag måste säga att det blev himla bra och gott. Faktiskt överraskad av att egen pad thai blev så bra och att det blev gott till 11 pers för det är inte lätt rätt att laga till många.

Sedan var det ett sorgligt farväl till svåger med familj som reser vidare på sin sommarresa i Sverige. Efter dagar i Skåne och på Gotland ihop så är det liksom väldigt svårt att bryta upp. Kusiner fick krama varann hej då och vuxna säga ses snart igen. Ett tydligt tecken på att semestern faktiskt har ett slut ändå. Vi som kände att sommaren var oändlig.

Men vår resa går vidare ett tag till i alla fall.

Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x