Solcellslyktor & vattenbrist

Jag vill önska dig en fin fredagskväll. Här lyser solcellslyktorna fint i trädgården ihop med min ”krukrabatt”.

Det är något härligt med de här solcellslyktorna. hur de börjar lysa när det mörknar. Som att de säger ”jag tar över, låt mig få lysa in i natten”.

Och de i ihop med batteridrivna ”blockljus” som slår på samma tid varje kväll.

Idag kom nyheten om att det är brist på dricksvatten i Stockholm. Att värmen i Mälaren är för varm som gör att det inte går att producera dricksvatten eller något sådant. Så då får man hålla inne på det rinnande vattnet och gör a det man kan. Att duscha i endast tre minuter är en sak.

Väldig tur att jag inte tömt zinkbaljan med vatten vi hade till dotterns konfirmation, som ishink. Så den får nu bli vattentunna till vattningen til blommorna.

Den lilla uppe till höger – ser du den? Den följde med mig medan jag vattnade. Något magiskt över fjärilar som hänger kvar med en.

Så med denna blomsterhälsning och ta hand om ditt vatten-hälsning önskar jag dig en fin fredag och helg.

Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x