Jag älskar att pyssla med papper och hyllat det tidigare. Nu ville jag testa att göra pyssel av gamla tidningar och en välläst pocketbok. Så här blev resultatet.
Jag är så förtjust i pocketvarianten. Snyggt med texterna som kommer fram och försvinner. Som om det finns nått spännande där inne… Om man hittar rätt placering kan det bli effektfullt tror jag
Så här gjorde jag:
Steg ett: Ta bort rygg från tidning eller pocket med skalpell eller riv. Vik upp mitten ordentligt och börja där. Vik in övre kanten in mot ryggen. Dra hårt i vecket med fingret, ska bli en skrap kant
Steg två: Ta kanten och återigen vik in den mot ryggen. Dra med ett finger så kanten blir skarp
Steg tre: Nu blir det som en slips och den lilla kant som sticker ut viks upp och det ska bli en kant i linje med trycksaken.
Slutsteg: Gör hela tidningen eller boken eller tills du fått den vidd på granen du önskar. Ett tipps kan vara att göra några stycken i taget och sen klistra i hop för det bli ganska tjockt efter ett tag.
Prenumerera
Logga in med
Jag samtycker att ett användarkonto skapas
Första gången du loggar in via sociala media samlar vi in din publika profil baserat på dina integritetsinställningar. Vi hämtar också din e-mail för att automatiskt kunna skapa ett användarkonto på vår webbplats. Så fort ditt användarkonto är skapat kommer du loggas in på detta konto.
Instämmer ejInstämmer
Jag samtycker att ett användarkonto skapas
Första gången du loggar in via sociala media samlar vi in din publika profil baserat på dina integritetsinställningar. Vi hämtar också din e-mail för att automatiskt kunna skapa ett användarkonto på vår webbplats. Så fort ditt användarkonto är skapat kommer du loggas in på detta konto.
Igår gjorde jag färdigt årets adventsljusstake. Lite överraskad över mig själv faktiskt då jag liksom bestämt att jag INTE ska gör olika varje år utan just ha samma ljusstake och låta just den få bli laddad med stämning. Men nu kanske jag är lite både och, då det är samma ljusstake men själva ljusen är … Läs mer
Skapa dekorativa julpynt med Grow är ett inlägg i samarbete med Designtorget Jag tycker det är så bra, och fint, att använda sina ”vanliga” inredningsdetaljer som julpynt och juldekorationer. Kan kännas lite knas att ha saker framme i bara någon vecka för att sedan återigen packas ner och gömmas i lådor i nästan helt år till … Läs mer
Ni anar inte vad glad jag blev av den fina responsen jag fick på mitt IKEA hack av pallen Frosta jag visade förra veckan, tack! Det var mitt första av tre IKEA hack så nu kliver vi vidare och denna gång in i vardagsrummet tänkte jag. Idag drar trädgårdsmässan igång ute på Stockholmsmässan och jag ska … Läs mer