Helgen försvann fort och var en blandad kompott. Högt och lågt, sött och salt och allt annat möjligt som visar på olika väderstreck så att säga. Allt inbakat av stormen Amy. Låt oss se vad dagarna gav.
Fredagen blev ett bevis på att vi helt klart är i en ny fas som familj. Vi åt middag alla fem men där efter försvann 16-åringen på fest söder om Söder, snart 15-åriga dottern åkte på sleep over. Kvar var föräldrar och snart 12-åring. Men nej, han drog till fotbollsplanen så där satt två övergivna föräldrar med en tom fredagskväll framför sig. Häpp och barnåren var över liksom.

Lördag morgon, kanelbullens dag och stormvindar utanför fönstret. Jag var som brukligt ensam i köket och passade på att tända levande ljus, lyssna på Ring så spelar vi rätt lågt så jag inte skulle väcka någon och bullade upp för en riktigt maffig frukostbuffé.



Så klart med kanelbullar. Och nej, jag hade inte bakat dem nu utan det var för nån månad sedan. Tänk vad bra det är med frys alltså.


Som brukligt nr 2 så var det lillkillen som gjorde mig sällskap. Han visste att jag sagt att det skulle bli bullar så det fick honom att snabbt gå på buffén. Och han skulle dessutom åka och ha basketmatch så det var bra att han var på tårna.


Nåt man unnar sig på kanelbullens dag.

Jag tar ingefärsshot varje morgon och tar den i min favoritäggkopp. Sånt som gör mig glad varje dag.
Alla fick frukost och önskan om att åka till självplock av pumpor kvarstod trots att det var storm ute.

Jag övningskörde och först plockade vi upp dottern vid t-banan vilket fick mig att inse: alla tre barnen är med. När senast var det så? Ok, vi var på Skansen men det är en sådan happening så det var något de önskade. Det här – det är som de helger vi hade förr där de inte ens tänkte att de skulle göra något själva utan var helt i ”vår ägo”. Jag blev alldeles varm och sa inget alls om det. Det finns ju risk att det blir en stor grej och då likt ett vilt djur man kommit nära blir skrämt och flyr.

Först besökte vi Lovöns prästgård för att köpa närodlat.



Det är så här jag önskar handla jämt egentligen. Direkt från bonden Elin som kom in med famnen full av rödbetor direkt från odlingslandet.



Och så klart vill man få en liten närkontakt med de sötaste kalvarna.


Det gäller att ha tålamod. Sträcka ut handen, stå stilla länge och då kommer de för att hälsa, när de själva vill.

Sedan så var det vidare övningskörning till Thorslunda självplock som gjort sig kända i sociala medier för sin väldigt instagramvänliga försäljning och miljö.

Det som inte syns här är då stormen Amy som var helt galen. Vinden rev och slet i allt som fanns.



Självplock av pumpor från alla bord som byggts upp men även att gå ut i landet att hämta om man ville. Samt plocka blommor.

Flera sorters matpumpor och dekorationspumpor i alla möjliga storlekar och former.

Yngste sonen fick välja årets Halloweenpumpa. Det var lite som att välja julgran kom jag på. Har vi skapat en ny tradition nu? Men när vi senare kom hem var han tveksam till att ställa den på förstutrappan: Är inte det lite väl tidigt??? sa han. Jag blev stolt. Jag håller traditionsfanan högt som ni nog vet men att det också ska göras i rätt tid är jag noga med. Och här var beviset på att läxan är lärd.


Vi såg familjer med flera vagnar var, knökfulla med pumpor. Vi var extremt blygsamma i vårt inköp om man jämför. Tre pumpor till trappan till dörren, tre pumpor att ha som dekoration i köket och tre matpumpor. En regel om 3 alltså.

Det fanns fik med våfflor, hamburgare, pumpasoppa och sedan en foodtryuck med lite mexikansktinspirerat kök. Men jag tycker det är så sorgligt att det aldrig serveras rätter som är mer regionala. Som det gör på höstmarknaden på Skansen. Varför inte pyttipanna, köttbullar, isterband eller raggmunk? Jag har pratat om det förut och speciellt vid Husmanskostens dag då detta togs upp men jag vill verkligen se mat med kvalitet serveras vid sådana här ställen. Astrid Lindgrens Värld slängde ut allt med pasta, hamburgare och pommes och det blev succé. Så det går.

Lämnade stormen på fältet och åkte hem.

Det blev vackert hemma i köket efter våra inköp. Den gråa pumpan, en Crown Prince, är min favoritmatpumpa. Så otroligt god.


Dottern fick ett ryck och ville baka pumpabröd. Jag bakade en pumpapaj jag. Maken började laga pumpa i ugn till middag men den skulle jag inte äta. Jag skulle nämligen på en väns 50-årsmingel i stan en sväng.

På med glittertröja och läppstift och ta t-banan till stan.


Jag kände inte många där men jag gillar att mingal och har inte svårt för det men så klart underlättade om det är trevligt folk. Och jag slogs av att de som var där är ju min väns vänner så vi alla är ju då ganska lika. Så med trevliga nya möten och skål i vackra glas och kramar blev det så trevligt.

Jag lämnade festen för jag hade lovat barnen (och mig själv) en myskväll så jag svirade om till pyjamas, tog en bit pumpapaj och vi slog på Potter. en trio på P som är oslagbar om jag får säga det själv.
En lördag med exakt allt väl? Sov gott söndagmorgon och lät mig bara vila.

Stemningsfullt 😀