GOD JUL! Hoppas din jul blir den bästa tänkbara och på det sätt du önskar. Mina varmaste kramar till dig i dag.

Vi har en tradition och ritual för julaftonens morgon. Den ska ske innan solen går upp och endast med levande ljus. Vi har dock julbelysning som gran och julstjärnor för det blir ju så mysigt.

Bordet dukas upp med julfrukost som vi vill ha den. Julskinka, cheddar, edamer, vörtbröd, levainbröd, julknäcke, lussebullar, varm choklad med grädde och både julte och kaffe.


Och vid öppna spisen ligger julstrumporna, fyllda av godsaker tomten lämnat.



Familjen väcks av Bach, Juloriatoriet på högsta volym. Alla ska vakna och komma ner till vardagsrummet för att börja julen.


Det är nu det börjar. Dagen och stunden på året vi så länge längtat efter.





Och sen var det dags att öppna paket. Nu när barnen blivit stora är detta en höjdpunkt och fyllt av kärlek. Man gläds åt och väntar in varann. Och det får ta tid.


Och nu är det dags att förbereda för dagen fylld av släkt, mat, mys och skratt. Det kommer bli toppen. Det är jag övertygad om. Återkommer med det.
