Hur kan jag ha glömt bort hur härliga de här dagarna är? Eller är det nu när barnen är 16, 15 och 12 jag verkligen kan låta mig och oss vara lediga på riktigt? De här dagarna just nu, de ljuva kravlösa mellandagarna har varit, och är, helt fantastiska.

Är det fredag? Söndag, onsdag? Ingen verkar bry sig så vi lever som varje dag är lördag känns det som. Sovmorgon, långsamma frukostar som går över i lunch och sedan är det ju lördagsgodis, dvs julgodis hela dagen.

Böckerna från julklapparna läses och jag lägger bort telefonen. Timmarna försvinner och visst, det somnas lite mitt i texten men det är helt okej. Och brasan är tänd. Kanske det mysigaste av allt är spraket och ljuset från den.

Pyjamas är klädkoden som gäller. ”Men, jag är fortfarande i pyjamas!” hörde jag mig själv säga kl 15:15. Egentligen hade jag inte behövt byta om men något i mig kände att jag inte riktigt var en normal person om jag inte åtminstone tog på mig en tjocktröja ovanpå pyjamasen.
Mat finns i överflöd i kylskåpet så det krävs ingen inhandling eller egentlig matfix. Nu är maken väldigt glad i att laga mat så han vill ändå skapa goda middagar men egentligen behöver vi inte göra så mycket.

Vi ser film på film på film. Dagen är indelad i livet före middag och efter. Före kan det läsas bok, plockas lite i köket, kanske till och med tas en promenad men sedan när maten är uppäten (om vi inte har ätit framfrö tv.n dvs) så trycker vi ner oss i källaren och ser på orimligt många filmer per kväll. Om vi vänt på dygnet? Svar ja. Och så klart så tog vi hela del två av säsong 5 av Stringer Things så fort det gick.

Lite dagsljus har vi faktiskt fått. Mysig julfika med svåger i deras lägenhet i stan och våra gamla hoods, vid S:t Eriksplan. Tänk att jag promenerade med den här killen på bilden i barnvagn ibland flera gånger per dag runt Karlbergskanalen. Nu är han 195 cm lång, går på gymnasiet och pratar om fysiklektioner så jag undrar om han pratar svenska. Ja, en liten nostalgisk utläggning bara…



Igår spelade vi Plump och det gick ju uruselt för mig. Men kul var det. Fast det är ett sådant där kortspel jag både älskar och hatar.
Nu ska jag sunka ner med min bok i soffan igen. Himla skönt det här med mellandagar. Måste komma ihåg det till nästa år och planera in… att inte gör nåt.
