Jag och Hanna tog tåget till Gävle för att kombinera nytta med nöje på Högbo brukshotell. För att en liten get away, ladda batterier med spa och avkoppling men även jobba och planera för framtiden samt passa på att spela in podd. Ja vad mycket vi hann med på ett dygn bara. Sånt här borde man göra oftare!



Hur underbart är det inte att mötas av detta??? Kan ju inte bli annat än bäst?



Bara att man kan strosa runt i mysig badrock och komma undan med det är väl precis det man behöver med jämna mellanrum? Och apropå rum – så snygga rum vi fick.

Själva hotellets huvudbyggnad har bibyggnader och de är inredda till hotellsviter och där fick vi husera. Så med gamla spisar…

och ultramodernt badrum skulle vi må som prinsessor.


Det första vi gjorde var att möta upp vår kära vän Josefine som är en Gävletös. Så fint att ses nära henne och hinna prata irl.


Sådant underbart rum för avkoppling. Att värma sig vid den stora brasan kan vara fint.

Men utomhusbadet är nog ändå stråt vassare. När vi bubblat, babblat, skrattat så vi grät och suttit med fötterna i fotbad så vi var alldeles fuktskadade så var det dags att byta om för middag.

Röda läppar och röda skor. Redo för härlig middag.


Vi hade en signaturdrink att se fram emot och jisses vad god Enastående Hjortron var.

Mums att sippa på innan middagen.



Otroligt gott från ett mycket duktigt och ambitiöst kök. Jag hade hört mycket gott om middagen innan men man är alltid lite skeptisk när så många lovordat det. Men det var bara sanningar. Den här råbiffen till exempel… så vällagad.


Vi tre tog olika rätter för att verkligen få smaka av allt. Smart drag av oss 😂

Och säg hej till chokladbuffén. Allt vilken grej. Kan man få en sådan varje dag????
Mätta, nöjda och mycket glada sa vi god natt och dök ner under våra sköna täcken. Lyx att få sova borta för en natt och känna sig bortkopplad från vardagen för en stund.

Sedan var vi tillbaka i restaurangen men nu för frukost. Jag som är en gammal frukostvärdinna på hotell är ytterst picka vad det gäller detta.

Ja, det var ju en buffé som hette duga. Inget saknades utan snarare överraskade.

Det som för mig avgör om en frukost har det där lilla extra är hur mycket färska grönsaker och frukter det finns. Tycker bilden säger allt. 5 av 5 möjliga.





Det som, utöver maten, fick mig på fall var det otroliga taket. En takmålning jag gissar är från byggåret. Enastående vackert.

Efter frukosten och innan utcheckning så passade vi på att podda. Mycket inspirerande miljö som såklart satte sin prägel på avsnittet.
Efter en lite promenad i den vackra naturen samt besök i de olika butikerna som ligger i anslutning så var det tågresa hem igen. Som sagt, vad mycket vi hann med att uppleva under ett dygn. Detta är verkligen så värdefullt att göra för sig själv, ihop med kollegor eller familj. Investering på massa sätt.
