Hasselnötskakor med brynt smör & cocktailbär

Klassikern hasselnötskakor är en ohotad favorit på småkaksfatet under hela året. Här kommer en variant, liten touch som ger det där lilla extra. Hasselnötskakor med brynt smör gör den mer nötig och djupare i smaken. Testa så får du se.

Och som du ser så har jag istället för den klassiska hasselnöten i mitten tryckt ner färgglada cocktailbär. För det är ju jultider och jag tycker det blev som julgranskulor och fint. Men ta sannares hela hasselnötter så klart.

Hasselnötskakor med brynt smör & cocktailbär

Ingredienser: 
200 g hasselnötter 
1 dl socker 
1 ägg 
50 g smör 
20 cocktailbär 

Gör så här: Värm ugnen till 175 grader. Mal hasselnötterna till ett grovt mjöl och häll i en bunke.  

Vänd samman ägg och socker och häll över nötterna. 

Smält smöret och när det är helt smält rör du försiktigt kastrullen i cirkelrörelser så smöret kommer i snurr. Fortsätt tills smöret blir knäckfärgat och börjat dofta nötigt. Häll ner i nötblandningen, ta ut allt smör med slickepott. Vänd samman, kan också nypas ihop, till en deg. 

Lägg bakplåtspapper på bakplåt, ta kaksmet (ca 20 g st) och rulla till bollar. Placera på bakplåten och tryck försiktigt ner cocktailbären. 

Grädda mitt i ugnen i ca 15 minuter, tills de fått gyllenfärg och släpper från bakplåtspappret. Låt svalna. 

Fler juliga bakverk kommer här:
Mandelmusslor
Ädelostgrottor
Juldoftande pumpapaj
3 snittkakor
Saffransbullar med mandelmassefyllning
Cheesecake med pepparkaka
Madeleinekakor med saffran, choklad & pistage
Pepparkakstaco med fyllning
Mjuk pepparkaka med frosting

Prenumerera
Notis om
guest

0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Visa alla kommentarer

Du kanske också gillar...

0
Vad tycker du? Lämna gärna en kommentar.x
()
x